Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návrat krále

22. 10. 2006

Pán Prstenů
Návrat krále

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.

Gandalf s Pipinem příjíždějí do Minas Tirith, kde mluví s Denethorem, správcem Gondoru, otcem Boromira a Faramira. Denethor už ví o Boromirově smrti a Gandalfa nevítá rád. Pipin, protože mu Boromir před smrtí zachránil život, nabízí Denethorovi své služby, aby splatil svůj dluh. Denethor jeho služby přijímá. Vrací se Faramir, který byl v nedalekém gondorském městě Osgiliathu. Osgiliath napadl nepřítel a Faramir a jeho vojáci ho nedokázali ubránit. Denethor, který měl vždy mnohem radši Boromira než Faramira, říká Faramirovi, že Boromir bránil Osgiliath mnoho let a kdyby ho získal nepřítel, dobyl by ho Boromir opět zpět. Faramir poví Denethorovi, že tedy udělá to, co by udělal jeho bratr Boromir a se zoufalstvím odjíždí s vojáky do beznadějné bitvy.
Smíšek přísahá věrnost Théodenovi a vstupuje do jeho služeb. Za Aragornem přijíždí skupina hraničářů ze severu a Elrondovi synové, Elladan a Elrohir. Přinášejí mu vzkaz od jejich otce. Elrond radí Aragornovi, aby jestli bude spěchat a bude potřebovat pomoc si vzpomněl na Stezky Mrtvých. Zde kdysi nenašla klidu velká armáda, která kdysi zradila Isildura, krále Gondoru. Aragorn je musí povolat do bitvy a vysvobodit je tak z jejich prokletí.
Také mu přinášejí velkou zástavu, kterou ušila Arwen a i ona mu posílá vzkaz. Aragorn se proto rozhodne vydat se na Stezky Mrtvých a s hraničáři, Elladanem, Elrohirem, Legolasem a Gimlim odjíždí. Théoden se také rozhodne vyjet na pomoc Gondoru a o několik dní později odjíždí s Éomerem a svou armádou do Gondoru. Netuší, že je ve vojsku také jeho neteř Éowyn, která vzala pod svou ochranu Smíška.
Aragorn a ostatní vstupují na Stezky Mrtvých. Aragornovi se podaří přesvědčit Krále Mrtvých, že je Isildurův dědic, dědic gondorského trůnu a vyzývá je, aby splnili svou přísahu. Mrtví souhlasí.
Sauronova vojska pochodují k Minas Tirith, vede je Černokněžný král, který s ostatními nazgűly nebyl u Bruinenského brodu poražen. Nazgűlové mají také nové nosiče, obrovské létající netvory. Sauronova vojska začnou obléhat Minas Tirith. Faramir se vrací vážně zraněn, přežil jako jediný útok skřetů v Osgiliathu. Denethor podléhá beznaději. Nevnímá, že mu přichází na pomoc rohanská armáda a rozhodne se i s Faramirem upálit. Všechno zjistí Pipin, který to řekne Gandalfovi a společně se jim podaří Faramira zachránit. Denethorovi už však pomoci nedokážou. Před branami Minas Tirith na Pelennorských polích mezitím pokračuje bitva. Černokněžný král smrtelně zraní rohanského krále Théodena, Éowyn ho ale začne bránit a se Smíškovou pomocí zabije Černokněžného krále. Bitva však pokračuje dál. Mordorským armádám přicházejí posily, přichází ale také Aragorn, Legolas, Gimli a vojsko Mrtvých.
Aragorn pozvedá Arweninu zástavu a gondorští vojáci poznají, že je to jejich král. Mrtví porazí mordorská vojska a Aragorn prohlásí jejich přísahu za splněnou. Éomer se stává králem Rohanu.
Samovi se podaří dostat se až do skřetí věže Cirith Ungol a zachránit Froda. Společně se potom vydávají na cestu k Hoře osudu.
V Minas Tirith se mezitím koná poslední rozmluva. Je jisté, že Sauron brzy znovu zaútočí. V Mordoru se seskupuje nová armáda a jestli už jsou Frodo a Sam v Mordoru, nemají šanci se dostat k Hoře osudu. Aragorn proto rozhodne, že seberou všechny své síly a pojedou k Černé bráně Mordoru, aby odlákali Sauronovu pozornost. Brzy se vydávají na cestu, Frodo se Samem pokračují k Hoře osudu.
Vojsko západu vedené Aragornem přijíždí k Černé Bráně, začíná poslední bitva, na pomoc přilétají orli.
Froda se Samem u vchodu do nitra Hory osudu přepadne Glum, Frodo se ale dostane do nitra Hory osudu, Prsten ho už ale natolik ovládá, že ho nedokáže zničit. Glum, který chce dostat Prsten zpátky ukousne Frodovi prsten i s Prstenem. Stojí ale příliš blízko okraje a spadne s ním do lávy. Tím je Prsten zničen a Sauron je poražen. Pro Froda a Sama přilétají do Mordoru orli a odnáší je do Ithilienu, kde se uzdravují. Potom jedou do Minas Tirith.
Aragorn se stává krále Gondoru a ožení se s Arwen. Faramir si vezme Éowyn a stává se jeho správcem. Krátce před Frodovým odjezdem z Minas Tirith dává Frodovi královna Arwen přívěšek ve tvaru hvězdy, který mu má pomoci až ho budou trápit vzpomínky na Prsten a temnotu a také mu dává možnost odjet do Zemí Neumírajících místo ní.
Hobiti se vydávají na cestu do Kraje, Gandalf jede s nimi. Cestou se zastaví v Železném pasu, kde se od Stromovouse dozví, že Saruman i Červivec odešli. Legolas s Gimlim se s nimi rozloučí  a vydávají se na cesty do světa, ve Starém hvozdě je opouští Gandalf a Frodo, Sam, Smíšek a Pipin se vrací zpátky do Kraje. Tam je ale čeká nemilé překvapení. Saruman se s Grímou Červivcem schovává v Hobitíně pod ochranou hobita Lota Pytlíka a v Kraji je spoustu Sarumanových služebníků. Frodo, Sam, Smíšek a Pipin se rozhodnou vzbouřit hobity. To se jim povede a Sarumanovi služebníci jsou vyhnáni z Kraje. Saruman nakonec padne rukou Červivce a toho nakonec zabije jeden z hobitů.
Sam si vezme Růžu Chaloupkovou a brzy se jim narodí dcera Elanor. Frodo si však začíná uvědomovat, že některé rány se vyléčit nedají a proto využije Arwenina daru a rozhodne se odjet do Zemí Neumírajících, kde by ho snad dokázali vyléčit. Odjížídí do Šedých přístavů, kde ho čeká překvapení. Společně s ním odjíždí také Bilbo, Elrond, Galadriel a Gandalf, všichni ti, co nesli prsteny. Frodo se rozloučí se Samem, Smíškem a Pipinem, Samovi přenechá svou noru Dno Pytle a společně s Bilbem, Gandalfem, Elrondem a Galadriel odjíždí do Zemí Neumírajících.
Sam se vrací domů k Růže a svým dětem a jeho část v tomto příběhu bude pokračovat.

Konec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pán prstenu

(Charles, 30. 10. 2012 14:05)

dobrej film. moc pěknej