Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvě věže

22. 10. 2006

Pán Prstenů
Dvě věže

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.

Na Amon Henu mezitím končí bitva se skřety. Boromir, kterému se zase vrátil zpátky rozum, se rozhodne ochránit před skřety ostatní hobity, Smíška a Pipina, ale nepodaří se mu to. Skřeti ho zabijou a unesou Smíška a Pipin v domnění, že to oni mají Prsten. Zbylí členové Společenstva Aragorn, Legolas a Gimli Boromira pohřbí a vydávají se za skřety, aby zachránili Smíška a Pipina.
Frodovi a Samovi se mezitím na skalách Emyn Muil podařilo zkrotit Gluma, který je pronásledoval a nyní jim dělá dělá průvodce na cestě do Mordoru.
Aragorn, Legolas a Gimli pronásledují skřety přes Rohan, království lidí. Potkávají skupinu Rohanských jezdců vedenou Éomerem, synovcem Théodena, krále Rohanu. Éomer jim řekne, že tu skupinu skřetů zabili a neví, jestli mezi nimi nebyli i Smíšek a Pipin. Dají jim ale koně pro rychlejší postup.
Glum vede Froda a Sama přes Mrtvé močály až k Černé bráně Mordoru. Tou ale do Mordoru vstoupit nemůžou, takže je Glum vede dál na jih, kde má být tajná cesta do Mordoru.
Smíškovi a Pipinovi se mezitím podařilo utéct skřetům ještě před útokem Rohirů a jsou nyní hostmi u enta Stromovouse ve Fangorském hvozdu.
Aragorn, Legolas a Gimli zjistí, že Smíšek a Pipin jsou naživu a vydávají se za nimi do Fangornu. Tam potkávají Gandalfa. Ukáže se, že při boji s balrogem nezemřel a teď oplývá mnohem větší mocí. Řekne jim, že Smíšek a Pipin jsou v bezpečí u Stromovouse.
Gandalf, Aragorn, Legolas a Gimli tedy jedou do Edorasu, hlavního města rohanského království. Tam se Gandalfovi podaří vyléčit krále Théodena, který byl už mnoho let ovládán Sarumanem a plnil jeho rozkazy. Théoden vyhnal svého rádce Grímu Červivce, který sloužil Sarumanovi a potom se s Gandalfem, Aragornem, Legolasem, Gimlim, Éomerem a svými vojáky vydá do Helmova žlebu, největší pevnosti Rohanu.
Frodo, Sam a Glum pokračují Ithilienem, gondorským územím. Tam potkávají Boromirova bratra Faramira. Faramir už ví o Boromirově smrti a narozdíl od Boromira nechá Froda, Sama a Gluma odejít. Glum vede Froda a Sama po schodech Cirith Ungolu až do horského průsmyku, kde je opouští.
Stromovous mezitím svolává entí sraz, kde se mají enti rozhodnou, jestli půjdou do války.
Théoden a ostatní přijíždí do Helmova žlebu, kde na ně zaútočí desetitisícová armáda skurutů. S pomocí Rohirů ze Západních úvalů se jim je podaří porazit a pokračují dál do Železného pasu. Ten už mezitím napadli enti, kteří se po několika denní radě rozhodli vstoupit do války. Aragorn, Legolas a Gimli potkávají Smíška a Pipina a Gandalf mluví se Sarumanem, který je i s Červivcem uvězněný v Orthanku. Saruman už nemá žádnou moc, Gandalf mu zlomí hůl a pověří Stromovouse správou Železného pasu. Červivec ale hodí mezi dobyvatele kámen palantír. Palantírů bylo celkem sedm a umožňovaly kontakt mezi jednotlivými vlastníky palantírů. Nyní je už většina těchto kamenů ztracen, ale předpokládá se, že jeden z nich vlastní Sauron.
V noci Pipina přemůže zvědavost, podívá se do palantíru a uvidí Saurona. Sauron se domnívá, že to on má Jeden Prsten a proto mu odhalí svůj plán. Sauron chce zaútočit na Minas Tirith, hlavní město Gondoru.
Pipin řekne vše Gandalfovi, ten dává palantír Aragornovi a odjíždí s Pipinem do Minas Tirith.
Frodo a Sam zatím bloudí v temnotě horského průsmyku, ve kterém je Glum nechal. Frodo použije Galadrielinu lahvičku, která se rozsvítí a Frodo se Samem tak v průsmyku uvidí Odulu, obrovskou pavoučici. Samovi se podaří Odulu zranit a zahnat, ale Froda Odula uštknula svým žihadlem. Sam si myslí, že je Frodo mrtvý a proto mu vezme Prsten a meč a chce pokračovat dál do Mordoru. Najednou ale uslyší hlasy patřící skřetům. Sam se pomocí Prstenu schová, ale Frodovo tělo schovat už nestihne. Skřeti najdou Froda a Sam se dozví, že Frodo není mrtev, je jen omámen a za několik hodin se probudí. Skřeti odnášejí Froda pryč, Sam se proklíná a vydává se za nimi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář